Berounské Muzeum Českého krasu zadalo téma rekonstrukce své budovy jako semestrální úkol studentům architektury ČVUT. Do zpracování úkolu se zapojilo pod vedením pedagogů celkem 15 studentek a studentů, s jejichž odvážnými vizemi vás seznámí výstava na berounské Pěší zóně a v konírně muzea.…
Berounské muzeum připravuje rekonstrukci svého sídla
Muzeum Českého krasu v Berouně sídlí od roku 1965 v historických, původně měšťanských domech na Husově náměstí. Jenštejnský s portálem ze sliveneckého vápence byl postaven v roce 1612 na základech požárem zničené stavby. V roce 1986 získalo muzeum do užívání sousední dům č. 88. Oba měšťanské domy prošly v 90. letech rekonstrukcí pro potřeby muzea. V roce 2002 zasáhla Beroun povodeň a přízemí muzea bylo zaplaveno do výše 1.86 metru. Tato událost si vyžádala změnu uspořádání a využití prostor, ale i vybavení muzea, které se však po letech ukazuje jako nedostatečné, technicky zastaralé a neodpovídající současným muzejním standardům.
Potřeby muzea již přesahují možnosti těchto památkově chráněných budov a jejich prostory a uspořádání jsou nedostačující pro bohatou škálu muzejních aktivit, kulturních i edukačních. Nevyhovující je i veškeré zázemí pro návštěvníky i školní skupiny. Proto vedení muzea společně se zřizovatelem, Středočeským krajem, zahajuje přípravu komplexní rekonstrukce celého muzejního areálu.
Jak vidí budoucnost muzea studenti architektury?
Nalézt cestu k adaptaci muzea a skloubení jeho historické podoby s moderní výstavbou se jako první pokusili studenti architektury Českého vysokého učení technického v Praze v rámci jejich semestrálních prací. Spolupráce Středočeského kraje se studenty ČVUT se osvědčila již při hledání expozičního řešení Hrabalovy chaty v Kersku nebo při přípravě revitalizace areálu bývalého kapucínského kláštera, sídla Regionálního muzea Mělník. V rámci zimního semestru 2023/2024 studenti hledali moderní architektonické řešení berounského muzejního komplexu, které má propojit původní historický objekt s novou přístavbou v zázemí současného muzea. Komplex by měl vytvářet vyváženou kompozici „starého“ s „novým“. Měl by také splňovat všechny současné požadavky na moderní provoz muzea se zaměřením nejen na prezentaci muzejních sbírek, ale i na práci s dětmi a studenty a poskytování služeb široké veřejnosti. Jak se to studentům podařilo, posuďte prostřednictvím této výstavy sami.
Výstava pokračuje v prostorách Muzea Českého krasu, kde můžete zhlédnout kompletní práce všech zapojených studentů, včetně 3D modelů. Neváhejte a navštivte i druhou část výstavy. Uvítáme, pokud nám sdělíte i Vaše podněty a postřehy k rekonstrukci, na jejíž přípravě začínáme pracovat.
Děkujeme. Vedení a zaměstnanci Vašeho berounského muzea.
Dovětek
V rámci školního projektu studenti pro zjednodušení pracovali se všemi pozemky a objekty muzejního areálu včetně nárožního objektu ulice Slapské a Havlíčkovy, který však není v majetku zřizovatele muzea. Při skutečné rekonstrukci areálu bude samozřejmě soukromé vlastnictví tohoto objektu a veškerá památková ochrana areálu plně respektována.
Pedagogické vedení studentů
prof. Ing. arch. Michal Hlaváček, Ing. arch. Eva Linhartová, Ing. arch. Jolana Hrochová, Ing. arch. Hana Boříková a Ing. arch. Ondřej Zdobinský (Fakulta stavební ČVUT v Praze, Katedra architektury)