Čtvrtek, 26 května, 2022
Domů Pozvánky FESTIVALY Hrnčířské a řemeslné trhy Beroun: Husovo náměstí 7. a 8. května i...

Hrnčířské a řemeslné trhy Beroun: Husovo náměstí 7. a 8. května i 11. a 12. června

Tradiční jarní hrnčířské a řemeslné trhy se budou opět konat na Husově náměstí v Berouně, letos již podvacáté! Po loňském úspěšném rozdělení trhů do dvou termínů se organizátoři spolu s vedením města Beroun rozhodli dva termíny opět zopakovat. Je možné, že se nakonec tento druhý termín stane také berounskou tradicí. Těšíme se tedy na vás 7. a 8. května i 11. a 12. června. Vystavovatelé budou na obou trzích pokaždé jiní, tedy oba jarní berounské trhy stojí za to navštívit. Oba dva termíny se budou konat ve znamení rozmanitého zpracování a využití drátu – drátování, drátenictví.

Vítejte ve světě drátu, ve spleti různých linií, smyček, spirál, křivek, oblouků, v nespočetném množství motivů. Je to zvláštní svět umění, tvrdé práce, trpělivosti, vášně, pokory a nadšení. Kdo do něj jednou vstoupí, zůstane v něm navždy. Je to svět netušených fenoménů řemesla, výtvarného umění, neobvyklých manuálních dovedností a vidění.
Drátenictví jako kočovné řemeslo vzniklo v 18. století na Slovensku a odtud se šířilo zejména do českých zemí. Řemeslo dráteníků sestávalo z oprav nádob pomocí drátu a později z výroby drátěných a plechových výrobků. Přestože v polovině 20. století ve své původní podobě definitivně zaniklo, zůstalo trvalým inspiračním zdrojem pro současné umělecké řemeslníky, designéry a výtvarníky. Z drátu se vyráběly tradiční předměty denní potřeby jak do kuchynw – cedníky, naběračky, podložky, podložky pod žehličky, košíky, mísy na ovoce, nebo také šparáky do dýmek. Oblíbené jsou různé součásti šatníku, věšáčky, háčky i poličky. Velmi praktické byly funkční pasti na myši, klece a klícky. Nejkrásnější pak byly různé dekorativní rámy zrcadel, šperky, ozdobné kraje talířů, po umělecké plastiky, sochy. Málokoho by ale napadlo, že z drátu lze vytvořit takéletadlo, motorku, lokomotivu, dámské šaty, střevíček nebo zdařilé podobynejrůznějších druhů ptáků, mořských živočichů a hmyzu, skutečná umělecká díla, která by řada z nás ráda vlastnila. V komorních uměleckých dílech autoři často kombinují drát se sklem, keramikou nebo kamenem. Vyvinula se unikátní technologie založená na ručním tvarování, vázání a proplétání kovových vláken bez svařování či pájení. Drát se rovněž používal na zpevnění kuchyňského nádobí, jako prevence před rozbitím. Nebo naopak byla-li nějaká nádoba rozbita, dráteník tuto nádopbu slepil směsí vody a mouky a následně odrátoval.

Dnes se tato rukodělná výroba opět vrací na výsluní zájmu lidí, práce s obyčejným drátem, ze kterého lze šikovnou rukou za pomocí jednoduchého nářadí vykouzlit nejrůznější předměty, šperky, roztodivné tvary i ornamenty.

Jedním z nejznámějších slovenských uměleckých dráteníků současnosti je Jaroslav Rod, v Berouně dobře známý a ani letos tedy nebude chybět. S tímto příjemným a stále pozitivně naladěným chlapíkem jste se mohli setkat na jarmarcích a výstavách v Praze, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích, Berouně, Teplé u Mariánských Lázní, Rožnově pod Radhoštěm, Bratislavě, Trnavě, Trenčíně i ve své domovině, v jeho milované Dubnici nad Váhom.

Ozdobné kraje talířů
vám představí manželé Pichovi z Milevska. Ti již k nám do Berouna na trhy jezdí s keramikou také dlouhá léta, ale víte také, že jsou zruční dráteníci? Oba mají velmi rádi historii a tak se naučili vyrábět středověkou keramiku, zároveň zmapovali i drátenictví. Svému řemeslu se věnují již od roku 1991. Jejich výrobky jsou k vidění na trzích, jarmarcích, v galeriích, muzeích i na různých hradech v černých kuchyních, pro muzea vyrábějí věrné kopie vzácných nálezů.

Zpevnění kuchyňského nádobí pak uvidíte u keramiků běžně, ale opravdovou drátenicí je keramička Miluše Hlavinková, autorka tradičních tvarů kameniny z Litovle. Ta se výrobě keramiky věnuje už dvaatřicet let, drátkování dělá bezmála patnáct let. Jezdí po republice, po jarmarcích a lidé jí nosí hrnce, abyjim je odrátkovala. Denně udělá tak deset až patnáct výrobků, což je dost nápor na ruce. Na nejmenší keramiku používá 0,315 milimetrů slabý drátek a na ty největší hrnce to je drát tlustý 2 a půl milimetru.

Těšit se můžete na další zvučná drátenická jména, jako jsou Kochová Marína, Soukupová Dana, Gilchrist Jana a její Galerie na drátku, Milbachová Lucie a účast přislíbil také Chaloupka Miroslav, jehož motorky a modely Volswagen Brouka z drátu zaručeně nepřehlédnete.

Závěrem sobotního dne vás srdečně zveme na vernisáž výstavy MKC Beroun v Muzeu berounské keramiky Štefan Smržík – Kované a drôtené výrobky až z Námestova, nedaleko od Žiliny, která je kolébkou slovenských dráteníků, přijede svou drátenickou zručnost představit drotár a kovář Štefan Smržík. Vybrat si u něj můžete jak tradiční naběračky, cedníky, mísy, misky, věšáčky na utěrky, či dekorace, jako například drátované srdíčko. Kromě jeho výrobků k prodeji na trhu vás zveme do Muzea berounské keramiky, kde v sobotu od 18 h zahájíme také výstavu jeho tvorby nejen užitkových předmětů, ale i interiérové doplňky, plastiky, reliéfy. Začal tak, že vzal manželčinu soupravu, kterou pro ni sám na koleni vyrobil a kovaný svícen kombinovaný s drátem na setkání dráteníků v Žilině, kde byli pracovníci z Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) a jeho tvorba jim padla do oka. Nakonec s nimi začal od roku 1999 i spolupracovat a to trvá dodnes. Díky ÚĽUVu procestoval kus světa. Tak jako kdysi chodili dráteníci po světě, chodí i on, jen trošku jinak, buď letadlem nebo autobusem, nejčastěji ale v autě. Prezentovat lidovou uměleckou tvorbu byl několikrát ve Francii a Polsku, navštívil Nizozemsko. Zúčastnil se celosvětové výstavy v Kazachstánu „Expo“ a dokonce byl i na letních olympijských hrách v Číně 2008. Hudební úvod vernisáže vás čeká v podání Rostislava Žďárského, výrobce lidových nástrojů, pastýřských píšťal, fléten, fujar a koncovek. Od 19h pak třešničkou na narozeninovém dortu s naší dvacítkou, bude na zahradě MBK koncert hudebníka a člena kapely Circus Ponorka, Jana Ponocného. Jeho hudbu jste mohli slyšet i ve filmu Alice Nellis Andělé všedního dne, ve hře Audience u královny, kterou uvádí Národní divadlo, ve hře Věra v divadle Studio 2 anebo ve hře Božská Sarah v divadle Kalich. Má za sebou spolupráci s řadou špičkových hudebníků např. Steve Walsh, Jean Couture, John Riley, Ivan Kral atd. U nás představí svůj sólo projekt Circus Ponorka, kde asi jako první u nás začal cíleně hrát s looperem, a to ještě navíc ne nějakou alternativu, ale pop.

Trhy začnou v sobotu 7. května od 8 do 18 hod. Neděle 8. května od 9 do 17 hod. V průběhu trhů mezi stánky a ve vinařském koutku vystoupí několik hudebních souborů. V sobotu například dechová hudba, world music,známý Lovesong orchestra. Vychází z bohaté tradice české zábavní muziky a odbalkánců odkoukali jak dělat dechovku s drajvem. A v neděli brněnští Band of Heysek, parta hejsků, kteří skládají a hrají vlastní živočišné blues.

Samozřejmě nebudou chybět další umělecká, převážně užitá řemesla. Svůj um vám představí na 150 řemeslníků z domova i hosté ze zahraničí. Skláři, kováři, tkalci, brašnáři, mýdlaři, kartáčník, dřevozpracování všeho druhu – hračky, loutky, hudební nástroje, šperkovnice, kazety, stolky, židličky aj. Nejvíce zastoupena bude ale, jako vždy, keramika! Vždy ručně vyráběna, zahradní, užitá i dekorativní. Hrníčky se srdíčkem, tradiční kameninové hrnce, květináče, mísy a sádláky našich babiček. Vázy, sochy, plastiky, dekorační ozdoby. Vždy je dodržována původní technologie výroby, lidový či historický vzhled, ale najdete také moderní keramiku i porcelán. Jako každý rok, tak i letos se můžete těšit na výběr těch nejlepších současných řemesel s tradicí výroby. Přijďte se potěšit umnými výrobky a nákupem podpořit rukodělná řemesla a oblíbené řemeslníky.

Stánky s občerstvením již letos budou, ale v menším rozsahu. Doporučujeme vám místní berounské restaurace a hospůdky, hned u náměstí vám například restaurace U Aleny tradičně připraví grilované selátko a klobásky. Přímo na trzích se již ale můžete těšit na stánek pivo Berounský medvěd, ochutnáte kunratického Muflona, a letos nemůže chybět pivovar Dráteník, ten se vaří ze tří druhů Žateckých chmelů a humnových sladů ze Záhlinic. Tyto suroviny společně s vodou ze Znojemska a řemeslným fortelem perfektně fungují dohromady. Domácí slovenské sýry, rooster hot dog, vynikající grilované ryby a letos poprvé český karamel s různými variacemi chutí sladkých, bylinkových, kořeněných pod názvem Českokrumlovský karamel od Vaška. Jako občerstvení vám nabídnou karamelovou citronádu, Šaktí (karamelová dobrota s Ghí a mandlemi na sladkém pečivu) či zeleninovou pomazánku s Hot chilli karamelem na pečivu. Tradiční francouzská kuchyně zas poprvé zavoní paellous mořskými plody, která je oblíbeným pokrmem výhradně ve Španělsku. Lahodná káva, dortík, trdelník a koláčky, přírodní mošty, nanuky z čerstvého ovoce. A tradičně dobrá vína z Čech a Moravy ve vinařském koutku, kde najdete také řecké olivy, sýry a další gurmánské speciality.

Také letos směrovali organizátoři zisk z hrnčířské tomboly ve prospěch dobročinné sbírky berounské katolické farnosti, tak pokud rádi vyhráváte, kupte si od mladých skautů los do tomboly.

Parkování bude opět zajištěno na: Parkoviště u berounského nádraží, nové parkoviště P+R Na Podole a mimořádné parkoviště na louce na Závodí u řeky. Tato parkoviště budou bez poplatků. Věříme, že řidiči rádi místo poplatku přispějí dobročinným organizacím. Dále jsou k dispozici všechna zpoplatněná parkoviště např. parkovací dům U Černého koně aj.

To nejkrásnější a vyrobeno s láskou najdete opět jen v Berouně. Těšíme se na vás! Brzy na viděnou!

Veškeré informace najdete na www.hrncirsketrhy.cz a www.htberoun.cz .
V průběhu trhů pak u našeho INFO stánku, který bude jako každoročně na travnaté ploše Husova náměstí a u hlavního vstupu od ulice V Pražské bráně.

Gabriela Součková
asistentka redakce Berounského regionu

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Blíží se talentové zkoušky na ZUŠ Václava Talicha v Berouně

Talentové zkoušky v berounské Základní umělecké škole Václava Talicha se konají v týdnu od 30. května do 3. června. Na vybraný den a hodinu...

Na Berounsku se hledá komparz pro nový seriál režiséra Karla Janáka

Okolo Berouna, konkrétně v Hudlicích, Otročiněvsi, Broumech, Novém Jáchymově, Točníku a Roztokách, se bude natáčet nový seriál pro TV Prima. Režisér je...

Irena Bucharová: „Tentokrát obrazy, fakt ne fotky…“

Irena Bucharová sice pochází z Prahy, ale od 1985 žije a tvoří v Berouně. Už dříve se rozloučila se svou profesí geoložky...

První ročník berounského FantastiConu byl „velkej sukces“

V sobotu 21. května proběhl v berounské knihovně 1. ročník FantastiConu, setkání příznivců fantastiky. Pozvání přijala královna české sci-fi Vilma Kadlečková...

Druhý termín dvacátých „Jarních hrnčířských a řemeslných trhů“ se blíží

Dne 11. a 12. června se berounské Husovo náměstí opět zaplní davem lidí na druhou část Hrnčířských trhů. Díky coronaviru a jeho...

Rozběhla se dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před berounskou Hvězdou

Před obchodním domem Hvězda na berounské třídě Míru začala realizace dlouho plánovaného projektu. Berouňáci se v průběhu následujícího roku dočkají nového, moderního...

Výstava „Krajinou Krasu“ v Muzeu Českého krasu se prodlužuje do 28. srpna

Výstava obrazů Krajinou Krasu, která aktuálně probíhá v berounském Muzeu Českého krasu, se bude prodlužovat. Až do 28. srpna budou moci návštěvníci...

Padesát slev, to nabízí „Návštěvnická karta Berounska“

Návštěvnická karta Berounska má zlepšit zážitek jak návštěvníkům, tak místním. Celkem padesát slev, které obsahuje jedna malá knížečka, je atraktivních.
X