Úterý, 16 dubna, 2024
Domů Fórum čtenářů Slavnostní křest středoškolské učebnice aneb autogramiáda očima Lucie Bártové

Slavnostní křest středoškolské učebnice aneb autogramiáda očima Lucie Bártové

V pondělí 12. června 2023 se uskutečnila v Hudebním sále Střední pedagogické školy Beroun autogramiáda knihy Průvodce předškolní pedagogikou, kterou napsaly paní profesorky naší školy Eliška Zapletalová a Eva Stodůlková. Obě dlouhodobě vyučují pedagogiku, pedagogickou praxi a psychologii. Učebnice je podle citace autorek: „Určena všem, kteří se chtějí dozvědět více o problematice předškolní výchovy nejmenších.“ Z pozice odborníka na vývojovou psychologii posuzovala knihu prof. PhDr. Lenka Šulová, CSc. a Mgr. Romana Studýnková, předsedkyně Asociace ředitelů pedagogických škol, z pozice odborníka na výuku předškolní pedagogiky.

Aby se autogramiáda mohla uskutečnit, museli se na jejím programu podílet mnozí. Z řad studentů to byli žáci 3.PB, kteří zajišťovali průběh této akce, z nichž se konkrétně Hana Ferštlová a Pavlína Krumlová ujaly rolí moderátorek. Celý program byl nabitý vystoupeními hostů autorek. Mezi ně patřilo vystoupení dětí z MŠ Drašarova ulice, na téma, Povolání rodičů, pod vedením paní učitelky N. Kalinové a cvičení zumby dětmi ze ŠD při 3. ZŠ pod vedením paní vychovatelky K. Srpové. Žákyně třídy 3. LA, hudební specializace, zazpívaly tři písně s klavírním doprovodem prof. V. Mužíka. Následovalo vystoupení Tomáše Fary, ten zahrál dvě písně na saxofon. Hudební produkci zakončil absolvent naší školy Michal Beneš.

Autorky také vystoupily s osobním sdělením, při kterém vzpomínaly, jak jejich již druhou společnou učebnici psaly: „Hodně jsme četly, studovaly jak doma, tak v Národní pedagogické knihovně v Praze. Letos v zimě a na jaře jsme nad rukopisem seděly vždy ve středu dopoledne v GrossCafe nad Horní bránou a v úterý a ve čtvrtek po vyučování ve škole, někdy až do půl osmé večer,“ uvádí.

Před nejdůležitějším bodem celého odpoledne, kterým se stal křest knihy Průvodce předškolní pedagogikou, vystoupil pan ředitel Ing. Jaroslav Šturc s krátkým projevem. Hostem byla také prof. PhDr. Lenka Šulová, CSc., která knihu recenzovala. Kromě toho, že je profesionálním psychologem, je také dlouholetou přítelkyní jedné z autorek, což bylo na celkové atmosféře v sále ve velmi pozitivním smyslu poznat. Srdečné gratulace a radostné pocity všech zúčastněných byly slyšet z každé strany. Vždyť také k čemu gratulovat bylo: „Jak vidíte, má cenu jít za svým snem – možná se vyplní…,“ uvádí prof. E. Zapletalová a E. Stodůlková doplňuje: „Pílí dojdeš nejsnáze k cíli.“

My, jako žákyně a žáci, přejeme Průvodci předškolní pedagogikou minimálně takový úspěch, jako naší již známé učebnici Pedagogika pro střední školy.

Lucie Bártová, žákyně třídy 3. PB (30. 6. 2023)

Kameel Machart
redakce Berounského regionu

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V berounské městské knihovně probíhají dvě výstavy současně

V Městské knihovně Beroun probíhají v současné době dvě výstavy souběžně. Jednak je to výstava Jiřího Pavlise s názvem Ledňáček a spol. v prostorách vestibulu. Fotograf Jiří Pavlis tam...

Výstava v Holandském domě: „Guatemala v Berouně / Spojené kořeny“

Městské kulturní centrum Beroun uspořádalo v Galerii Holandský dům výstavu s názvem GUATEMALA V BEROUNĚ / SPOJENÉ KOŘENY. Výtvarnice Paulina Ramírez Štorek se totiž narodila...

Folklorní festival bude hostit deset měst a obcí v našem regionu

Přípravy největší středočeské přehlídky folkloru jsou v plném proudu. Čtyřiadvacátý ročník poberounského festivalu Staročeské máje se bude konat celý květen na deseti místech poberounského...

Jak vidí budoucnost berounského muzea studenti architektury?

Berounské Muzeum Českého krasu zadalo téma rekonstrukce své budovy jako semestrální úkol studentům architektury ČVUT. Do zpracování úkolu se zapojilo pod vedením pedagogů celkem...

Berounské Stolpersteiny připomenou rodinu Löwyových i Krausových

Loňského roku se podařilo realizovat první etapu pokládání Stolpersteinů v Berouně. Díky podpoře dalších soukromých dárců budou kameny připomínající berounské oběti holokaustu pokládány i letos. Rodina...

Antonín Jan Jungmann – autor první české učebnice porodnictví

V loňském roce se dočkal zvýšené pozornosti hudlický rodák Josef Jungmann. U příležitosti 250. výročí jeho narození vznikla putovní výstava, etapová hra či proběhl...

Tradiční akce: Čekání na tramvaj v Berouně 2024

Jedinečný zážitek, který vás přenese do doby minulé! V Berouně se 8. května 2024 uskuteční již 14. ročník tradičního happeningu Čekání na tramvaj, jehož autorem je...

Berounský výtvarník Tomáš Petříček se výstavou vrací do Českých Budějovic

Výtvarník a malíř Tomáš Petříček není aktivní pouze v Berouně. Vernisáží 13. dubna od 16 hodin například zahájí výstavu svých obrazů a grafik v...