Pátek, 29 září, 2023
Domů Fórum čtenářů Slavnostní křest středoškolské učebnice aneb autogramiáda očima Lucie Bártové

Slavnostní křest středoškolské učebnice aneb autogramiáda očima Lucie Bártové

V pondělí 12. června 2023 se uskutečnila v Hudebním sále Střední pedagogické školy Beroun autogramiáda knihy Průvodce předškolní pedagogikou, kterou napsaly paní profesorky naší školy Eliška Zapletalová a Eva Stodůlková. Obě dlouhodobě vyučují pedagogiku, pedagogickou praxi a psychologii. Učebnice je podle citace autorek: „Určena všem, kteří se chtějí dozvědět více o problematice předškolní výchovy nejmenších.“ Z pozice odborníka na vývojovou psychologii posuzovala knihu prof. PhDr. Lenka Šulová, CSc. a Mgr. Romana Studýnková, předsedkyně Asociace ředitelů pedagogických škol, z pozice odborníka na výuku předškolní pedagogiky.

Aby se autogramiáda mohla uskutečnit, museli se na jejím programu podílet mnozí. Z řad studentů to byli žáci 3.PB, kteří zajišťovali průběh této akce, z nichž se konkrétně Hana Ferštlová a Pavlína Krumlová ujaly rolí moderátorek. Celý program byl nabitý vystoupeními hostů autorek. Mezi ně patřilo vystoupení dětí z MŠ Drašarova ulice, na téma, Povolání rodičů, pod vedením paní učitelky N. Kalinové a cvičení zumby dětmi ze ŠD při 3. ZŠ pod vedením paní vychovatelky K. Srpové. Žákyně třídy 3. LA, hudební specializace, zazpívaly tři písně s klavírním doprovodem prof. V. Mužíka. Následovalo vystoupení Tomáše Fary, ten zahrál dvě písně na saxofon. Hudební produkci zakončil absolvent naší školy Michal Beneš.

Autorky také vystoupily s osobním sdělením, při kterém vzpomínaly, jak jejich již druhou společnou učebnici psaly: „Hodně jsme četly, studovaly jak doma, tak v Národní pedagogické knihovně v Praze. Letos v zimě a na jaře jsme nad rukopisem seděly vždy ve středu dopoledne v GrossCafe nad Horní bránou a v úterý a ve čtvrtek po vyučování ve škole, někdy až do půl osmé večer,“ uvádí.

Před nejdůležitějším bodem celého odpoledne, kterým se stal křest knihy Průvodce předškolní pedagogikou, vystoupil pan ředitel Ing. Jaroslav Šturc s krátkým projevem. Hostem byla také prof. PhDr. Lenka Šulová, CSc., která knihu recenzovala. Kromě toho, že je profesionálním psychologem, je také dlouholetou přítelkyní jedné z autorek, což bylo na celkové atmosféře v sále ve velmi pozitivním smyslu poznat. Srdečné gratulace a radostné pocity všech zúčastněných byly slyšet z každé strany. Vždyť také k čemu gratulovat bylo: „Jak vidíte, má cenu jít za svým snem – možná se vyplní…,“ uvádí prof. E. Zapletalová a E. Stodůlková doplňuje: „Pílí dojdeš nejsnáze k cíli.“

My, jako žákyně a žáci, přejeme Průvodci předškolní pedagogikou minimálně takový úspěch, jako naší již známé učebnici Pedagogika pro střední školy.

Lucie Bártová, žákyně třídy 3. PB (30. 6. 2023)

Kameel Machart
redakce Berounského regionu

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Před 180 lety se v Berouně narodil český polyglot Čeněk Šercl

Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. A i když jsou tací, kterým učení jazyků příliš nejde, pro jiné je to naopak hračka. Toho...

Jiří Kobr a Jakub Špaňhel vystavují ve Svatém Janu pod Skalou

Slavnostní vernisáží ve čtvrtek 28. září v 16 hodin bude zahájena výstava soch, obrazů a grafik Jiřího Kobra ve Svatém Janu pod...

V kostelíku na Velízi zazní 8. října hudba i slovo

Hudba i slovo na Velízi - to je název koncertu, který se uskuteční v neděli 8. října od 15 hodin v kostele...

Absolventi berounského gymnázia ve videích glosují moderní českou historii

Na aktuálně vznikající sérii krátkých videí Long History short, která si klade za cíl popularizovat zlomové okamžiky moderních českých a československých dějin,...

Toulky za uměním tří generací v hořovické galerii Starý zámek

Výstava s názvem Hledání struktury byla zahájena slavnostní vernisáží 15. září 2023 v Galerii Starého zámku v Hořovicích a prezentuje dílo Miloslava...

Výtvarné kurzy pro dospělé startují na berounské ZUŠ od začátku října

Sotva se rozběhla výuka výtvarného oboru v základním vyučování pro děti, už se chystají v ZUŠ Václava Talicha i kurzy pro dospělé. Kurzy kresby...

LATINO PARTY v Berouně – pro všechny milovníky latinských rytmů

Ke konci srpna jsem ze zvědavosti navštívil akci ve studiu KALA Beroun, o které jsem se v podstatě dověděl čirou náhodou. A byl...

V Loděnici se snaží o obnovu kostelních zvonů

OBNOVA ZVONŮ V LODĚNICKÉM KOSTELE SV. VÁCLAVA Obec Loděnice, která byla situována při významné zemské stezce, se může pyšnit bohatou historií i hospodářským...
X