Rozsvícením vánočního stromu advent v Berouně teprve začal

42

Již od počátku milénia, kdy začaly probíhat oslavy zahájení adventu, je tento slavnostní podvečer nejnavštěvovanější kulturní akcí v roce (pomineme-li dva poslední covidové roky). Nejinak tomu bylo letos. Rozsvícení vánočního stromu spolu s programem žáků
SZUŠ Dr. Lidinské (autorský muzikál Jak přelstít draka? a vystoupení sboru Crispeace) a koncertem Václava Noida Bárty proběhlo na zaplněném náměstí v neděli 27. listopadu. V jednom se ale od předešlých oslav lišilo: Dosud se vánoční strom nerozsvěcel v takové mlze, jaká přikryla náměstí o letošní první adventní neděli. I tak si ale návštěvníci, které přišlo pozdravit vedení města i řezbář Jan Viktora, pestrý program užili.

Rozsvícením stromu ale advent v Berouně teprve začíná. Jako tradičně budou v režii MKC Beroun probíhat koncerty vždy v sobotu dopoledne (Přelet M. S., Cantina a Slavoš, Třehusk) a v neděli odpoledne (Hradní duo, Valdštejnovi trubači, Turdus Musicus). Chybět nebudou vystoupení žáků berounských základních škol (středy 7. a 14. prosince dopoledne) a také akce Beroun zpívá koledy v pondělí 12. prosince.

Letos má pro diváky berounské kulturní centrum dvě novinky. Tou první jsou dvě krátké pohádky v podání jeho ochotnického souboru DIVseDIV, které proběhnou v zahradě Muzea berounské keramiky v neděli 4. (Čtvero ročních období) a 18. prosince
(O veliké řepě) vždy od 16 hodin. Druhou novinkou je koncert Příběh zrození s Richardem Pachmanem a Ditou Hořínkovou, který proběhne ve středu 21. prosince. Adventní program tedy letos neskončí zlatou adventní nedělí, jak bývá zvykem.

Doprovodné programy budou probíhat také ve střediscích kulturním centrem provozovaných: Městské kino si na pátek 2. prosince připravilo mikulášskou nadílku s promítáním pohádky Princezna zakletá v čase 2, Mikulášský týden probíhá do 4. prosince v Muzeu berounské keramiky.

V KD Plzeňka Beroun se můžete vánočně naladit 6. prosince koncertem Komorního orchestru ČRo Magické Vánoce nebo Pohádkami na Vánoce v neděli 11. prosince. V klubu Kotelna se představí poberounská kapela La Fanka s nevánočním, ale naopak lehce dekadentním představením Kabaret.

Do Městského informačního centra Beroun si od 19. do 23. prosince můžete během otevírací doby přijít pro Betlémské světlo.

V provozu jsou během adventu také všechny naše galerie: Městská galerie Beroun hostí díla Středočeských výtvarníků, v Holandském domě představí Fotoklub Beroun svá díla v duchu minimalismu a v galerii Muzea berounské keramiky vystavují obrazy a keramiku Šárka, Barbora a Libor Hanzálkovi.

Na Husově náměstí najdou návštěvníci tradičně další atrakce, které již v Berouně v adventním čase nemohou chybět – kolotoč, Ježíškovu kancelář, kluziště i betlém, do kterého přibyla nejen nová vellká figurka medvěda, ale také (dobře) ukrytá figurka malá. Pokud ji najdete, vyplňte hlasovací lístek (lze získat v infocentru nebo prosincovém čísle Radničního listu) a vhoďte do schránky u betléma. Budete-li vylosováni, je figurka vaše. Vyhlášení soutěže proběhne v sobotu 17. prosince v 9.30 na Husově náměstí.

Více se o programu dozvíte na stránkách Městského kulturního centra Beroun www.mkcberoun.cz.