Svátek svatého Martina si letos v Olešné připomněli hned dvakrát

49

Od 11. do 13. listopadu 2022 měly děti možnost projít si volně přístupnou Svatomartinskou stezku s deseti úkoly. Na pátrání po tajence se vypravilo pět desítek dětí, s menšími i dospělí, pejsci a další souputníci. Můžeme už prozradit, že všichni tajenku „Na svatého Martina zima začíná“  vyluštili správně a mohou se těšit na malou odměnu.

Sobotní Svatomartinský lampionový průvod byl bezesporu hlavní událostí oslav. Setkali jsme se u Památníku padlých, kde jsme si připomněli výročí Vzniku samostatného československého státu a uctili ho zapálením svíček. Dvě stovky účastníků s pestrobarevnými zářícími lampiony si vyslechly legendu, která svatého Martina provází. Ten se  skutečně zčistajasna vynořil ze tmy, na bílém koni a se svými pobočníky, a vyzval malé i velké, aby ho následovali na procházce vesnicí.

Nejprve jsme obešli lucerničkami vyzdobenou náves s historickými roubenkami a pak nás záře loučí družiny sv. Martina s bílým koněm v čele dovedla až do lesoparku u Vacherlohnů. Tady jsme se krátce zastavili u Lípy republiky, zasazené spolkem za Zdravou Olešnou, a pak už následovalo ochutnávání tradičních pochoutek, jako byly brambory pečené v popelu, na ohni opékaná jablka a Svatomartinské plněné rohlíčky, které skvěle připravila paní Hošková.

Svatý Martin nechal tentokrát ještě sníh doma a dopřál nám hezkého počasí. Aby ale nebyly děti zklamané, přichystal pro každé z nich aspoň svítící dřevěnou vločku. Kdo chtěl, mohl se nechat na památku se svatým Martinem a jeho koněm vyfotografovat.

Oslavy svatého Martina uspořádal Sbor pro občanské záležitosti při OÚ Olešná společně se spolkem Zdravá Olešná, za pomoci SDH Olešná a řady olešenských dobrovolníků, třeba Ivetuli za dřevěné vločky a Standovi Bezděkovi, že pečlivě všech sto vloček opatřil několika vrstvami svítící barvy. Všem děkujeme za to, že jsme si mohli akci tak báječně užít. Zapomenout samozřejmě nelze na obec Olešná, která dlouhodobě všechny kulturní akce v Olešné s nadšením podporuje a vítá. Poděkování patří také sponzorovi panu Boušemu a fotografovi J. Stupkovi, kobylce Fantě za trpělivost a vzorný přístup k této slavnostní události a také ovšem naší letošní „svaté Martině“, Barče Bezděkové.

Největší poděkování patří ale zaslouženě všem účastníkům Svatomartinských oslav, bez nichž by se samozřejmě celý připravený program neobešel. Takže díky moc a věříme, že se se svatým Martinem sejdeme u nás v Olešné i příští rok. Setkání opět proběhne v tradičním duchu a už teď chystáme oživení programu další svatomartinskou symbolikou, která k tomuto světci  neodmyslitelně patří. Že by Svatomartinské víno? Přijďte se za rok podívat.