Berounská knihovna je v kasárnách už 20 let. K výročí chystá zajímavé akce

78

V říjnu to bude 20 let, co Městská knihovna Beroun poprvé otevřela dveře veřejnosti v budově bývalých kasáren. Předtím sídlila téměř 80 let v Duslově vile. Cesta z vily do kasáren nebyla lehká, objevily se i jiné návrhy na přesun knihovny a samotné stěhování pak probíhalo ve velkém spěchu před povodněmi v srpnu 2002. Knihovna se v kasárnách nakonec zabydlela, i když budova svůj kasárenský původ dodnes nezapře. Co se za ty roky změnilo a co se naopak změnit nepodařilo? Jak to bylo s plánovanou rekonstrukcí a rozšířením knihovny, které byly plánované před třemi lety? Celý příběh knihovny, od převodu kasáren na město Beroun po současnost představí výstava, která bude k vidění po celý měsíc říjen ve vestibulu knihovny. Navíc knihovna chystá další zajimavé akce k tomuto výročí.

20 let v kasárnách: Kasárna včera a dnes

Program věnovaný berounským kasárnám nabídne nejen přednášku, ale i film o historii jednotlivých kasárenských budov a komentovanou prohlídku současných prostor knihovny a jejího okolí (baterky s sebou!). Co se nacházelo v místech, kudy dnes běžně chodí čtenáři? Jak se budova změnila od doby, kdy ji opustila armáda? Programem nás provede Ing. Albert Červenka, který u vojenského útvaru pracoval od roku 1982 až do jeho zrušení v roce 2000. Více než 8 let působil v budově, kde dnes sídlí knihovna. Akce se uskuteční ve čtvrtek 6. října 2022 od 18:00 hodin v rámci výročí 20 let knihovny v kasárnách a Týdne knihoven.

20 let v kasárnách: Tankový prapor v Berouně

Československý film Tankový prapor (1991) podle literární předlohy Josefa Škvoreckého se zčásti natáčel v areálu berounských kasáren. Zahrály si v něm tehdy dvě osobnosti, které mají k našemu regionu blízko – spisovatel a příležitostný herec Otomar Dvořák se ve filmu objevil jako ruský generál Nikitičenko a herec Roman Skamene jako major Borovička. Na natáčení tohoto kultovního filmu přijdou oba pánové zavzpomínat v úterý 11. října 2022 od 18:00 hodin. Akce se koná rámci výročí 20 let knihovny v kasárnách. Moderuje Vojtěch Karpíšek.