8. ročník slavností BEROUNSKÉ HRADBY i přes úmorné vedro navštívilo množství diváků

100

V roce 2020 nemohly být vůbec, loni jen v koncertní formě v letním kině… Po dvou letech konečně proběhly BEROUNSKÉ HRADBY zase tak, jak jsou návštěvníci zvyklí – tedy s muzikou, přehlídkou 10 malých pivovarů i jarmarkem na Husově náměstí a programem pro děti v Hradební ulici. Tradiční vlastně bylo i to ukrutné vedro, které v sobotu 18. června panovalo a které vtipně glosoval kapelník skupiny Lili Marlene Martin Němec: ´V rádiu hlásili, že největší vedro je dneska v Praze a v Berouně, takže jsem vlastně
aklimatizovanej´…

Celým programem provázel noblesní moderátor (Český rozhlas Plzeň, Dvojka Českého rozhlasu) Petr Jančařík, kterého zajímaly nejen kapely, ale také poctivě obešel všechny přítomné stánky. Někde nezůstalo jen u příjemného povídání a představil je i na pódiu.

Program zahájily před desátou hodinou mažoretky Berounské hvězdičky. 14 děvčátek
ve věku od 6 do 9 let trénuje pod vedením Danči Raškové. Od podzimu 2021 jsou součástí MKC Beroun.

Pakliže Berounské hvězdičky měly věkový průměr ze všech účinkujících bezpečně nejnižší, u kapely PATROLA-ŠLAPETO to nejspíš bude přesně naopak. Letos přijela bez Radana Dolejše, který, bohužel, v lednu zemřel. Kapela na něj ale nezapomněla a věnovala mu jednu z hraných písní… Místo dam, které v tomto uskupení vystupovaly loni, přijel letos Robert Papoušek – a ano, je to ten malý klučík, co s nimi kdysi začínal (dnes už má ve stejném věku syna)…

Jako polité živou vodou bylo publikum při vystoupení kapely RAJTARAJ, přestože hrála
v pravé poledne… Kapela náměstí roztačila v (nejen) balkánských rytmech. Velkou zásluhu na tom měl zejména klarinetista Jakub Soldán, který je opravdu velmi ´zapamatovatelnou figurkou´.

Poprockoví DOLLS IN THE FACTORY, kteří přijeli z Frýdku-Místku, to k nám z domácích kapel měli nejdále. Hráli bezchybně, jen se poněkud protáhla zvuková zkouška. Kapela, která funguje už dekádu, právě vydala nový singl a Berouňáci ji mohli slyšet jako hosta Leoše Mareše v místním letním kině loni.

Pětičlenná trip-hopová kapela Michala Pavlíčka juniora GANG ALA BASTA hrála brzy odpoledne a potěšila diváky melodickou muzikou i hlasem Milly Honsové. Má za sebou tři vydaná alba a předskakování britským Massive Attack.

MOPED 56. Tahle berounská kapela je na punkové scéně tak dlouho (od poloviny 80. let), čímž dokazuje pravdivost tvrzení, že PUNK´ S ´NOT DEAD… Její zakladatel (a také výsadní autor hudby a textů) Vojta Hubinger nejen pozoruhodně omladil kapelu, ale také vydal nové CD Retro box, které právě na Berounských hradbách pokřtil. Kmotři byli čtyři včetně Michala Pavlíčka staršího. Křtilo se šumivým vínem, které vinař Ivan Rehora otevřel sabráží (a to vyžaduje nějaký trénink i švih!).

Také jste se ´cukali´, když vám v dětstí babičky z nedostatku jiné pokrývky hlavy
na ni dávaly kapesník se zauzlovanými rohy, aby se předešlo úpalu? Michal Němec (dnes
už jediný zakládající člen) z kapely JABLKOŇ tuto pokrývku hlavy vynesl v Berouně
s naprostou noblesou, neboť co naplat, když kolem šesté se slunce do pódia opíralo pěkně napřímo… Tahle kapela nikdy nenudí, zejména když zahraje svoje nejznámější hity jako Teta nebo Velmi nesmělá…

Němce Michala vystřídal na pódiu Němec Martin, který je nejznámější jako kapelník skupiny Precedens. Tady byl ale (také jako kapelník, k tomu autor hudby i textů a zpěvák) s autorským projektem LILI MARLENE. Hudba téhle kapely, která vydala zatím dvě alba, je označována jako futuristické šansony nebo “průsečík pouličních balad začátku minulého století se současnými trendy elektroniky a rocku” Diváky okouzlila svým expresivním altem zpěvačka Dáša Součková, jako zpěvák se představil i trumpetista Miroslav Barabáš.

Závěr večera patřil psychedelickému rocku, který zahrál v Německu žijící Američan AARON BROOKS se svým bandem. Berounským divákům je tento zpěvák známý už
od prvních Hradeb konaných v roce 2014, kde vystupoval s kapelou Simeon Soul Charger. Po jejím rozpadu založil v roce 2018 vlastní band, se kterým nahrál výborné album Homunculus a vyrazil s ním na turné po dvanácti evropských zemích.

Ošizeny nebyly ani děti – program, který pro ně připravilo TEATRO PICCOLINO, probíhal
od 13 do 18 hodin v Hradební ulici. Cirkusová vystoupení, pohádku i workshopy doplnila svými hudebními vstupy pražská kapela PLÁČE KOČKA

Co více dodat? Budeme se těšit na setkání s návštěvníky na dalším ročníku Berounských hradeb, který začínáme pomalu připravovat (zdá se to neuvěřitelné?) už nyní.