BEROUNSKÝ KOLÁČ – folklorní slavnost proběhne již poosmé, poprvé ale pod novým názvem

118

Od roku 2013, kdy vzniklo Městské kulturní centrum Beroun, probíhá na Náměstí Joachima Barranda folklorní slavnost, která byla původně pořádána jako obdoba staročeských májů – včetně postavení máje a jejího kácení… Nejen městské prostředí
ale této tradici tak úplně nepřálo. V místě, kde stávala májka, je dnes stánek
s občerstvením a pomník Joachima Barranda.

V minulých dvou letech nemohla být slavnost, která je nyní koncipována jako přehlídka folklorních souborů nejen z České republiky, z důvodu opatření proti šíření koronaviru pořádána. Po této nemilé přestávce je ale slavnost zpátky, z původního Koláčefestu
se mezitím stal BEROUNSKÝ KOLÁČ, protože právě koláči se v soutěži o ten nejlepší prezentují berounské hospodyňky, které touží po ocenění svého umu. Roli, samozřejmě, sehrává i odměna. Tou je již léta uzená kýta z berounského řeznictví Kamila Alferyho. Zkrátka ale nepřijdou ani ostatní účastníci soutěže, dárek je připraven pro každého.

BEROUNSKÝ KOLÁČ proběhne souběžně s Jarními hrnčířskými trhy již tuto sobotu
7. května. V programu od 9 do 18 hodin vystoupí profesionální soubory (Klíček Řevnice, Rosénka Praha, Vonička Čestlice a další), které doplní folklorní soubor berounského kulturního centra, vystoupení dětí z berounských mateřských škol (Pod Homolkou, Hlinky, Závodí) a na závěr hudba Oddechovka při ZUŠ Václava Talicha v Berouně.

Z partnerského města Brzeg (Polsko) přijede do Berouna soubor Leśné Echo, který budou diváci moci vidět v dopoledním (11.45) a odpoledním (15.50) vstupu.

Na místě bude k dispozici stánek s občerstvením, otevřeno bude mít i vinotéka Barrande. Chybět nebude ani stánek s valašskými frgály, který nás provází již od počátku, stejně jako poberounská kapela Třehusk, které bude patřit zahájení slavnosti.

Podrobnější informace o programu a podmínkách soutěže o nejlepší koláč najdete
na https://mkcberoun.cz/kalendar/detail/401. Fotografie v galerii jsou ze zatím posledního ročníku v roce 2019.