Rudolf Kadeřábek se narodil 8. dubna 1925 v Berouně. Rodiče žili na Závodí u železniční trati. Když bylo Rudolfovi 8 let, jeho otec utrpěl úraz, kvůli kterému musel odejít z železáren. Koupil pak kiosek u nemocnice, který je ještě dnes znám jako Bouda. Zde se malý Rudolf setkával s řadou zajímavých postav. Otec chtěl mít z Rudolfa kováře, ale ten se této práce bál. Během války byl učněm v drogerii a pak se rozhodl studovat na pololegální Odborné škole likérnické.
Do roku 1960 střídal různá povolání, ale také pravidelně přispíval do různých redakcí. V roce 1963 dostal šanci stát se profesionálním redaktorem, kterou nemohl zahodit. Začal působit v redakci deníku Svoboda. Kromě psaní článků v této době natočil řadu rozhovorů, založil rozhlasový pořad Lidé kolem osobností a spolupracoval na pořadech Kolotoč či Pozor, zákruta!. V redakci působil až do roku 1969, kdy mu byla zakázána publicistická činnost. Do důchodu vykonával řadu povolání, ale publicistiku nikdy neopustil a až do roku 1989 psal pod cizími jmény.
V regionálním Echu psal do rubrik Čtení pro pamětníky, Trochu jiní lidé či Berounské reminiscence. Ty se staly také podtitulem jeho šesti knih. Knih reminiscencí, v nichž postupně představuje fotografie a vzpomínky na dřívější život v Berouně, berounský pekařský a mlynářský rod Křížů, historii berounské čtvrti Závodí, Václava Talicha včetně dosud nepublikovaných archivních materiálů, berounské živnostníky a podnikatelské rody a berounské postavy, které změnily tvář města i lidské osudy.
Zemřel 24. listopadu 2020.
Knihy berounských reminiscencí:
- Zmizelé město aneb Berounské reminiscence (2006)
- Berounské reminiscence: Sága rodu Křížů (2009)
- Závodí: berounské reminiscence (2012)
- Talich a ti druzí: čtvrté berounské reminiscence (2014)
- Živnostníci berounští i přespolní: páté berounské reminiscence (2015)
- Beroun sobě: šesté berounské reminiscence (2017)
Rudolf Kadeřábek v projektu Paměť národa.