Talichova vila po roce opět přivítala veřejnost. V rámci slavnostního otevření obnovené naučné stezky Václava Talicha navštívilo v neděli 25. května její zahradu, pamětní síň i další stanoviště okolo tří set návštěvníků, kteří se nezalekli ani deště a přišli si užít odpoledne plné hudby, edukačních her i přednášek.
Organizátoři připravili celodenní program, který se odehrával na několika stanovištích a nabízel rozmanité zážitky – od prohlídky pamětní síně vily, jež se díky svému geniu loci stala oblíbeným cílem návštěvníků, přes pietní zastavení u dirigentova hrobu na berounském hřbitově až po komentované procházky obnovenou stezkou, hudební vystoupení a vzdělávací hry. Navzdory občasným přeháňkám panovala po celý den příjemná komunitní atmosféra. V okolí vily bylo rušno a zahrada s rozkvetlou loukou se proměnila v živý kulturní prostor pod širým nebem. Díky pestrému programu si přišel na své opravdu každý – děti, dospělí, milovníci hudby i odborná veřejnost.
V kapli Bolestné Panny Marie promluvil Petr Kadlec, autor hudebně zaměřených panelů, a zároveň doporučil několik turistických tras z Talichova zápisníku. Poté, už za ustávajícího deště, provedl účastníky akce až k Talichově vile, přičemž jednotlivé zastavení u naučných bannerů doplňoval svým poutavým komentářem. Celou cestu završilo čtení z Talichových dopisů v zahradě vily – humorný úryvek od Josefa Suka sklidil upřímný smích i potlesk.
Hudební část programu obstaralo dechové uskupení Inspiratio Quintet, složené ze studentů HAMU. Jejich vystoupení v kapli zanechalo silný dojem – nejen díky výtečné zvukové kvalitě, ale především díky jejich energii a nefalšované radosti ze hry. Zaznělo mimo jiné Dvořákovo Largo z Novosvětské symfonie nebo úprava Smetanovy Vltavy. V odlehčenějším duchu se pak program přesunul do zahrady, kde publikum nadchla jazzově laděná Dance Suite od Hallama i stylový přídavek v podobě úpravy Pohádek z mechu a kapradí.
Velký úspěch sklidily také pracovní listy pro děti i dospělé, které byly přichystané v rozkvetlé zahradě vily. Hudební část připravila ředitelka Talichova Berounska Karolina Froňková a přírodovědné úkoly vytvořil Emil Šnaidauf. Úspěšní řešitelé si odnesli i ceny věnované městem Beroun a společnostmi Heidelberg Materials a VAK Beroun.
V závěrečné části dne vystoupil Zdeněk Hazdra, jenž přiblížil složité období života Václava Talicha během Protektorátu. Poutavé vyprávění doplnil o čtení z Talichovy obhajoby, kterou dirigent sepsal, když byl po válce souzen kvůli podezření z kolaborace. Program obohatil také švédský host Jörgen Sundeqvist, který s humorem i dojetím sdílel svědectví o Talichově popularitě ve Švédsku a o tom, jak moc si místní lidé cenili jeho umění i lidskosti. O Talichově vlastenectví zase svědčí fakt, že navzdory slibně se rozvíjející kariéře se ze Švédska vrátil, aby český národ v těžkých chvílích povzbuzoval hudbou.
Zájem o akci byl obrovský – mnozí dorazili jen kvůli návštěvě vily, jiní se zapojili do jednotlivých částí nebo do celého programu. Díky hojné účasti se do sbírkového fondu Talichovo Berounsko dětem, podporujícího hudební vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí, vybrala trojnásobně větší částka než v loňském roce. Organizátoři si velmi váží každé podpory – od návštěvníků i sponzorů. Tato krásná událost atypického formátu se mohla konat díky podpoře Nadace život umělce a Státnímu fondu kultury, ale i dalších partnerů a podporovatelů v čele s generálním partnerem festivalu společností Innogy.
Na základě pozitivních ohlasů se organizátoři rozhodli akci v příštím roce zopakovat, opět o víkendu blízkém Talichovým narozeninám (28. 5.). Do té doby je možné domluvit si komentovanou návštěvu Talichovy vily – spojenou s kvízy, procházkou po stezce nebo programem pro školy zaměřeným na kritické myšlení, s důrazem na dezinformace v období nacismu – přímo u ředitelky Talichova Berounska, Karoliny Froňkové (724 514 593,
fronkova@talichuvberoun.com).