Úterý, 27 září, 2022
Domů Pozvánky Červnový program berounské knihovny ve znamení zero waste a putování za polární...

Červnový program berounské knihovny ve znamení zero waste a putování za polární září

Poslední předprázdninový měsíc v berounské knihovně nabídne tradiční kluby i další přednášku z cyklu Za minutu dvanáct. Martina Sumbalová, kterou můžete znám z blogu Reduca.cz, přijede pohovořit o tom, jak produkovat minimum odpadu. Celé odpoledne bude navíc probíhat SWAP. Ještě před tím nás však poctí svou návštěvou vévoda Štěpán II. Bavorský se svým poselstvem. Fotograf Lukáš Brychta přiveze fotografie z norských Lofot a religionista Pavel Hošek se bude zamýšlet nad tím, zda jsme opravdu národ ateistů. Níže najdete podrobný program.

Poselstvo vévody Štěpána II. Bavorského

Vévoda Štěpán II. Bavorský s rytíři, jezdci a doprovodem vyjede ve vší slávě v sobotu 4. června 2022 z Králova Dvora přes Beroun na Tetín, kde přenocuje. V neděli 5. června se pak vydá půvabným údolím řeky Berounky do Srbska. Tato druhá větev Královského průvodu vznikla z iniciativy starosty obce Tetína a projektu Svatá Ludmila 1100 let. Námětem je opřena o historickou postavu vévody Bavorského Štěpána II., u nás známou z filmu Noc na Karlštejně v podání Miloše Kopeckého. Role vévody Bavorského se již podruhé zhostí Jiří Werich Petrášek, heroldem letos bude Petr Merxbauer a dvorským maršálkem tradičně Josef “Johann” Kutílek. Zbrojnoše a praporečníky ztvární skupina historického šermu Alotrium, v roli bubeníků se představí skupina Gard z Brna, dále pak v průvodu spatříte jezdce na koních a dobové kočáry. V letošním roce se poselstvo již podruhé zastaví i v areálu bývalých kasáren 88. pěšího pluku, dnes areálu před Městskou knihovnou Beroun, kde bude připraven program pro děti i dospělé. 

PROGRAM V AREÁLU KNIHOVNY
12:00 – 17:00
středověký jarmark
Fantasion – program pro děti
Kozí hůrka – zvířátka z farmy, projížďka na koni
deskové hry s historickou tematikou
střelnice a venkovní hry
12:30 Příjezd poselstva, přivítání vévody Štěpána
13:00 – 13:20 Taneční skupina Althea
13:30 – 13:50 Turnaj pro královnu
14:00 – 14:40 Strašlivá podívaná (energický folk s historickými prvky)
15:00 Odjezd poselstva
15:10 – 15:50 Divadlo Kašperle (Kašpárkova dobrodružství)
16:00 – 16:40 Strašlivá podívaná (energický folk s historickými prvky)

Klub hráčů

Rádi hrajete deskovky? Vezměte rodinu či partu a přijďte k nám! Můžete zažít dobrodružnou výpravu do podzemí plného monster a vzácných pokladů či vyhrát bitvu nad náčelníky ostatních vikingských klanů a zajistit si tak nehynoucí slávu při nadcházejícím Ragnaröku. Klub hráčů se bude konat vždy první sobotu v měsíci od 13:00 do 18:00 hodin. Další setkání se uskuteční 4. června!

SWAP pod širým nebem aneb Výměna věcí v knihovně

Nevyhazujte věci, ale dejte jim druhý domov. Oblečení (dámské, pánské, dětské), potřeby do domácnosti, hračky, knížky, boty, doplňky, kosmetika, bižuterie, kreativní potřeby, školní potřeby, rostliny, věci na zahradu, přebytky z domácnosti. Záleží Vám na tom, aby tyto věci, které již nevyužijete, sloužily dál? Dejte jim druhou šanci. Přijďte je vyměnit na SWAP. Co to je? Ekologická iniciativa, která si klade za cíl šetřit životní prostředí. Tříděním, recyklací a posíláním věcí dál totiž šetříme energii, planetu a prodlužujeme životní cyklus výrobků. Přineste (přinést není podmínkou) s sebou věci, které nepoužíváte, jsou stále v pěkném stavu a mohou sloužit dál. Vybrat a odnést si můžete cokoliv, co Vám udělá radost a potřebujete to. Přineste věci, které mají jedinou vadu – nenosíte je, nepoužíváte je. Věci takové, které byste darovali svým přátelům, v takovém stavu, v jakém byste si je i vy chtěli odnést. Nejde o to, zbavit se všech nepotřebných věcí. Přineste je kdykoli v průběhu akce, zůstat můžete, jak dlouho budete chtít, popř. můžete odejít a znovu se vrátit. Věci, které si nikdo neodnese, budou věnovány na dobročinné účely nebo použity k upcyklaci. Akce neslouží k získání věcí na následný přeprodej, ale jen k osobní potřebě. SWAP se uskuteční před knihovnou ve středu 8. června 2022 v čase od 14:00 do 18:00 hodin.

Život s minimem odpadu

Vyrobit, zabalit, koupit, vybalit, vyhodit. Čím dál rychlejší život nás vede k vysoké spotřebě s nízkou životností a velkou mírou obalů, které mnohdy slouží i jen pár minut. Dovedete si představit život, ve kterém nemusíte každý týden vynášet koš? Každý váš nákup je důležitým hlasem, který rozhoduje o tom, v jakém světě budou žít naše děti. Pojďte si poslechnout přednášku Martiny Sumbalové (nejen) o tom, jak nakupovat, abychom mohli i nadále zdravě žít. Akce se koná ve středu 8. června 2022 od 18:00 hodin rámci celoročního přednáškového cyklu Za minutu dvanáct. Vstupné 50 Kč, předprodej v knihovně.

Martina Sumbalová vystudovala informatiku, psychologii a žurnalistiku. Za svůj život vyzkoušela spoustu činností – byla šéfredaktorkou školního časopisu, redaktorkou internetového magazínu, členkou několika pěveckých sborů, aktivním kačerem v Geocachingu, hráčkou na klavír, kytaru a flétnu, básničkářkou, pošťačkou, uklízečkou, studentkou, herečkou, střihačkou videí, fotografkou. Nyní je především matka a programátorka. K ekologii ji to táhne už od puberty, ale teprve narození syna jí pomohlo lépe si uvědomit souvislosti, skutečně se zamyslet nad tím, co po sobě zanecháváme, a zastavit se, aby mohla udělat první kroky ke změně. Spojila tedy své dosavadní role do jedné jediné a mapuje svou cestu za redukcí odpadu v domácnosti jak prostřednictvím blogu Reduca.cz, tak bezodpadové mapy.

Herka

Klub deskových her pro mladé hráče ve věku 13 – 18 let pod vedením farářů Jordana Tomeše a Davida Kašpera se uskuteční v termínech 10. a 24. června vždy od 17:00 do 19:00 hodin

Krotitelé Ducha: Pavel Hošek – Češi mezi vírou, nevírou a pověrou

Jsme jako Češi opravdu národ ateistů? Nebo přeci jen v něco věříme, ale jenom nechceme, aby nám do toho někdo druhý mluvil? O vztahu české společnosti k duchovnímu rozměru skutečnosti promluví prof. Pavel Hošek, Ph.D., přední český religionista a teolog, který přednáší na Evangelické teologické fakultě UK a věnuje se mezináboženskému dialogu a vztahům mezi teologií a religionistikou. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 16. června 2022 od 18:00 hodin. Vstup volný, rezervace na e-mailu dospele2@knihovnaberoun.cz.

Krotitelé Ducha je nový nepravidelný cyklus přednášek inspirovaný klasickou komedií z 80. let. Podobně, jako se čtveřice bláznivých vědců snaží zkrotit nadpřirozené bytosti, chceme i my zprostředkovat setkání s těmi, kteří „krotí Ducha“ – tedy s těmi, kteří svými slovy uchopují tajemství života a srozumitelně je komunikují dnešnímu člověku. Přijměte pozvání vydat se na hlubinu a z pohledu křesťanské spirituality nově pojmenovat a zkrotit to, co se jinak pohybuje mezi nebem a zemí.

Čtenářský klub

Čtete rádi? A rádi si o knížkách povídáte? Máte s kým sdílet své čtenářské zážitky? Přečetli jste skvělou knihu a teď nemáte komu sdělit, že si ji určitě musí přečíst také? Pak je čtenářský klub právě pro vás! Další setkání se uskuteční ve čtvrtek 23. června 2022 od 18:00 hodin

Norské Lofoty – putování za polární září

Souostroví Lofoty patří k nejkrásnějším přírodním pokladům Evropy. Poloha za severním polárním kruhem a vliv teplého Golfského proudu zde vytváří zcela unikátní prostředí. S fotografem Lukášem Brychtou se vydáme poznat tuto drsnou krajinu a především fenomén, který je u nás spojen spíše s Islandem – polární záři. Nechte se pozvat prostřednictvím krásných fotografií daleko na sever. Výstava bude k vidění v prostorách oddělení pro dospělé po celý měsíc červen.

Lukáš Brychta (* 1984 v Praze) se vážněji věnuje fotografování přibližně posledních 13 let. V roce 2009 založil fotoagenturu, která následujících 7 let zrealizovala více než 1500 zakázek a v době největšího rozkvětu čítala přes 20 fotografů. Dnes už ovšem neexistuje. Lukáš sám pak jako fotograf dlouhodobě pracoval například pro fotbalovou Synot Ligu (dříve Gambrinus Ligu), fotbalový tým AC Sparta Praha, realitní gigant MAXIMA Reality, nebo rockový magazín SPARK. V rámci této spolupráce fotografoval největší světové hudební hvězdy, jako například Ozzy Osbourna, ZZ Top, Bryana Adamse, nebo exkluzivně dokumentoval tvorbu videoklipu kapely Lordi natáčeného v Praze. Měl možnost pracovat pro fotbalovou reprezentaci ČR, nebo fotografovat v historické budově Národního Divadla. Od roku 2015 ale všechny tyto aktivity začal postupně utlumovat, částečně kvůli syndromu vyhoření, a v současnosti se věnuje už výhradně své největší vášni – krajinářské a cestovní fotografii, zejména pak horám. 

O hory a jejich fotografování se snaží dělit se zájemci, pro které pořádá pravidelné foto-výlety a foto-workshopy, především v Alpách. Sám kromě Alp fotografoval na Kavkazu, v Himalájích, nebo třeba sopkách Indonésie. Cestování je pak druhou jeho vášní, kterou rovněž rád sdílí prostřednictvím unikátních foto-expedic, například do Portugalska, Skotska, ale především do Norska za polární září. Norským expedicím je koneckonců věnována celá tato výstava. Mezi jeho další aktivity patří výuka fotografování a publikační činnost. V roce 2020 vyšla například kniha Alpy – 200 Dní Pronásledování Světla. Více informací můžete najít na www.lukas-brychta.cz nebo na Facebooku Lukáš Brychta Photo.

Panenky z celého světa

Tvořivá výstava na pobočce Sídliště tentokrát představí Janu Posovou a její panenky z různých částí světa v tradičním oblečení. K vidění budou po celý měsíc červen. 

Iva Stluková
Městská knihovna Beroun, oddělení propagace a regionální literatury

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na Velízi zazní hudba a slovo v podání Českých madrigalistů

V sobotu 1. října od 16 hodin se uskuteční v kostele svatého Jana Křtitele na Velízi (v obci Kublov) koncert s názvem...

Nový berounský kalendář přináší na starých pohlednicích historické „Pozdravy z Berouna“

Ode dneška je možné si např. v berounském Městském informačním centru na Husově náměstí zakoupit nový městský kalendář s názvem Pozdrav z...

Jiná káva: Výstava obrazů klientů Probační a mediační služby

V berounské kavárně Jiná káva bude ke zhlédnutí výstava obrazů klientů Probační a mediační služby s názvem...

Bajky a nebajky: Divadelní představení pro děti v Loděnici v neděli 9. října

Loděnická kulturní společnost pořádá další z oblíbených nedělních divadelních představení pro děti. Na druhou říjnovou neděli pozvala ochotnický soubor z Radotína, který...

Loděnická premiéra divadelní hry Antonína Procházky „Klíče na neděli“

Když odcházíte z představení a slyšíte jak člověk, který divadlo příliš nemusí, říká, že se tak smál, až mu tekly slzy, tak...

Na Jánské se konala posvícenská zábava

Proběhla sice trochu v předstihu (již 16. 9. a nikoli na svátek Svatého Václava), protože hospůdka na hřišti musí být k dispozici...

Berounská knihovna je v kasárnách už 20 let. K výročí chystá zajímavé akce

V říjnu to bude 20 let, co Městská knihovna Beroun poprvé otevřela dveře veřejnosti v budově bývalých kasáren. Předtím sídlila téměř 80...

Pozvánka na Staročeské odpoledne ve Zvířátkově v Olešné u Hořovic

Po dvouleté pauze vás Zvířátkov srdečně zve na tradiční akci „Staročeské odpoledne“, která se bude konat tentokrát...
X