Čtvrtek, 26 května, 2022
Domů Pozvánky Berounskou knihovnu v květnu navštíví Zbigniew Czendlik či Irena Dousková

Berounskou knihovnu v květnu navštíví Zbigniew Czendlik či Irena Dousková

Co se v květnu chystá v Berounské knihovně?

Fantastické plakáty

Když se studenti výtvarného oboru ZUŠ V. Talicha v Berouně se dozvěděli o chystaném FantastiConu v berounské knihovně, hned v něm našli inspiraci pro svou práci. Téma fantasy a sci-fi je studentům velmi blízké a tak se s chutí pustili do tvorby plakátů na téma FantastiCon. Studenti vyšších ročníku si musí osvojit různé formy stylizace – zjednodušení obrazu a také práci s typografií. Stylizace se využije především v užitém umění ve formě různých značek, piktogramů a také plakátů. Správně vytvořený plakát musí být výrazný, aby pozornost diváka upoutal v přepestré změti na plakátovacích plochách nebo při letmém pohledu při jízdě autem. Výběr vhodného typu písma, které nějakým způsobem koresponduje nebo ještě lépe interaguje s grafickým prvkem na plakátu, je také velmi důležitý. Při práci v základní výuce a v přípravných kurzech na talentové zkoušky tak vznikla série plakátů, které doprovodí chystaný festival. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 4. května 2022 od 17:00 hodin. Na violoncello zahraje Jana Sopková. Výstava bude k vidění ve vestibulu knihovny po celý měsíc květen.   

Klub hráčů

Rádi hrajete deskovky? Vezměte rodinu či partu a přijďte k nám! Můžete zažít dobrodružnou výpravu do podzemí plného monster a vzácných pokladů či vyhrát bitvu nad náčelníky ostatních vikingských klanů a zajistit si tak nehynoucí slávu při nadcházejícím Ragnaröku. Klub hráčů se bude konat vždy první sobotu v měsíci od 13:00 do 18:00 hodin. Další setkání se koná 7. května!

Hračka a hra pro naše děti

Jak vybrat hračky, které přirozenou formou rozvíjí důležité smysly našeho dítěte? Na každého z nás ze všech stran působí lákavá reklamní nabídka. Rodiče se snaží zorientovat a vybrat pro své dítě jen to nejlepší. Markéta Prošková vás provede všemi záludnostmi při výběru adekvátních hraček a s nimi spojených zábavných aktivit. Těšit se na vás bude s názornými ukázkami a navazující besedou. Akce se uskuteční v úterý 10. května 2022 od 17:30 hodin. Akce se koná ve spolupráci s MAP ORP Beroun II.

Český den proti rakovině

Připojujeme se k veřejné sbírce a preventivní akci Ligy proti rakovině. Letos se koná již 26. ročník. Žluté kytičky s barevnou stužkou budou v naší knihovně k zakoupení ve dnech 11. – 14. května 2022. Peníze získané za kytičky využívá Liga proti rakovině na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologického výzkumu a vybavení onkologických center. Víme, že je doba složitá a hlavně podpora válkou zasažené Ukrajiny a uprchlíků z ní je nyní velmi aktuální a potřebná. Ale ani rakovina z našich životů bohužel nezmizela, onemocní každý třetí občan ČR a téměř třetina nemocných zemře. Díky prevenci je však možné se velké části onemocnění i úmrtí úspěšně vyhnout! Liga proti rakovině by proto ráda i v dnešní nelehké době pokračovala ve své práci především v oblasti prevence rakoviny a podpory onkologických pacientů a doufá, že úspěch letošní sbírky jí to umožní.

JAKO FAKT? (Filosofové z Berouna)

Jak to začalo? Jak jinak než početím. Všichni to známe a kdo to nezná, ten to pozná. A pak už není a nebude úniku. Cílem této knihy je radost a smích. Knihu “JAKO FAKT?” psal sám život. Byla vytvořena do podoby, která má rozesmát co nejvíc lidí. Původní nápad byl zanechat odkaz svým dětem, aby měly něco na památku. Autorka si představovala, jak si jednou budou jako dospělí listovat knihou plnou svých vlastních hlášek nebo ji možná budou ukazovat svým dětem (a nebo se za ni budou v pubertě děsně stydět). Jenže – proč si tohle všechno nechat jen pro sebe, když to může pobavit i ostatní? Život je někdy hodně náročný… A proto vznikl tento komix. Je totiž plný vtipných obrázků a hlášek, které vás zaručeně rozesmějí nebo minimálně vykouzlí úsměv na rtech. Pokud máte už větší děti, vzpomenete si na jejich vtipné komentáře. A pokud máte děti malé, možná si to, co říkají, začnete sami zapisovat právě kvůli tomuto nápadu.

Pavla Hovorková je ilustrátorka mnoha knih, mezi něž patří např. Učíme děti mluvit a vyprávět (Václav Martinec), Za modrou oblohu vděčíme mrakům (Jiří Weinberger), Jdou dva sloni pod jabloní (Josef Soukal), The Pearl (Kendell Kardt) a další. Je zároveň i grafičkou a hlavně hrdou adoptivní mámou malého Petříka. Již mnoho let hraje s láskou na bicí a je součástí kapely Bezpočet. Občas navrhne kostýmy pro divadlo a hraje si s dětmi ve školce coby asistentka.

Martina Vokurková Chocová je profesí forenzní genetik. Ve svém volném čase, o kterém si myslela, že už žádný nemá, založila před 12 lety Open English (anglickou školu jinak než ve škole) a vytvořila kurz CoolBeans (angličtina online pro děti). Píše ráda příběhy ze života na blog mvch.cz, kde je i spousta fotek k dokreslení toho, jak žije. Miluje hudbu (zpěv, bicí), hory a vodu (teplou ve vaně a studenou pod lodí). Také je mámou 3 dětí. Jejich moudra/glosy 11 let sepisovala a s ilustrátorkou Pavlou Hovorkovou společnými silami vytvořila knihu, která reflektuje úsměvné situace ze života.

Křest a představení knihy JAKO FAKT? (Filosofové z Berouna) se uskuteční v pondělí 13. května 2022 od 17:00 hodin. O hudební doprovod se postará sama autorka a vokální soubor Tadooba. A Proč se všude píše KOMIX a ne KOMIKS? A proč píšeme FILOSOFOVÉ a ne FILOZOFOVÉ? To se dozvíte právě v knize.

Herka

Klub deskových her pro mladé hráče ve věku 13 – 18 let pod vedením farářů Jordana Tomeše a Davida Kašpera se uskuteční v termínech 13. a 27. května vždy od 17:00 do 19:00 hodin

Model Živá krajina – řešení sucha a adaptace na klimatickou změnu

Voda je to nejcennější, co máme. V posledních letech ale vody v České republice stále ubývá a její kvalita klesá. Krajina je náchylná k vysychání a stává se méně odolná i vůči dalším neblahým jevům (přívalovým povodním, erozi …). Proč to tak je a co můžeme dělat, aby se voda do krajiny vrátila? Hlavní problémy a příčiny současného stavu nám vysvětlí Jiří Malík, předseda spolku Živá voda a odborník v oboru hydrologie. Představí model Živá krajina, který přináší ucelené řešení pro návrat vody do krajiny, adaptaci na změnu klimatu a ochranu proti extrémům počasí. Vysvětlí, co je klíčové na metodě Živá krajina pro místní samosprávy a jak se do nápravy krajiny může zapojit každý občan. Představí inspirativní projekty, které vznikají a již probíhají na území celé České republiky. Přednáška se uskuteční ve středu 18. května 2022 od 18:00 hodin v rámci celoročního přednáškového cyklu Za minutu dvanáct. Vstupné 50 Kč, předprodej v knihovně.

Čtenářský klub

Čtete rádi? A rádi si o knížkách povídáte? Máte s kým sdílet své čtenářské zážitky? Přečetli jste skvělou knihu a teď nemáte komu sdělit, že si ji určitě musí přečíst také? Pak je čtenářský klub právě pro vás! Další setkání se uskuteční ve čtvrtek 19. května 2022 od 18:00 hodin

FantastiCon

Chcete si na chvíli odpočinout od reality? Přijďte na FantastiCon! Akce pro všechny fanoušky fantastiky bude nabitá přednáškami, besedami, hrami, setkání s oblíbenými spisovateli a autory, nakladateli, vývojáři, kreslíři a dalšími odborníky. Deskovky nebo virtuální realita? Máme obojí! Tak oprašte róby, nastartujte rakety, nabruste meče a osedlejte kyberkentaury – FantastiCon v Městské knihovně Beroun se blíží! Program? Bude! Přednášky, besedy, turnaj v deskovkách, virtuální realita, workshop pro děti, občerstvení, celoconová hra, prodej knih a mnoho dalšího. Ať už jste protřelými fantazáky, nebo s fantastikou teprve začínáte, na FantastiConu nesmíte chybět! Tak doražte v sobotu 21. května 2022 od 10:00 do 20:00 hodin. Vstupné je 150 Kč,  rodinné (1+1) 200 Kč.

Krotitelé Ducha: Zbigniew Czendlik

Krotitelé Ducha je nový nepravidelný cyklus přednášek inspirovaný klasickou komedií z 80. let. Podobně, jako se čtveřice bláznivých vědců snaží zkrotit nadpřirozené bytosti, chceme i my zprostředkovat setkání s těmi, kteří „krotí Ducha“ – tedy s těmi, kteří svými slovy uchopují tajemství života a srozumitelně je komunikují dnešnímu člověku. Přijměte pozvání vydat se na hlubinu a z pohledu křesťanské spirituality nově pojmenovat a zkrotit to, co se jinak pohybuje mezi nebem a zemí.

Zbigniew Jan Czendlik (1964), řečený Zibi, je římskokatolický kněz polské národnosti působící v České republice. Je mediálně známý zejména díky přátelským vztahům s řadou osobností z oblasti kultury, šoubyznysu a sportu. Působí rovněž jako moderátor (Uchem jehly na České televizi; Jak to vidí na Českém rozhlasu 2), propagátor charitativních a sociálních projektů a spisovatel (Postel hospoda kostel – cena čtenářů Magnesia litera 2017). Zibi je kněz netradiční: příběh svého kněžského i osobního života vypráví s humorem a lidskostí. Zibi proto i církví nepolíbenému člověku přístupně komunikuje to, co to v dnešním světě znamená věřit. Přednáška se uskuteční ve středu 25. května 2022 od 18:00 hodin. Vstup volný, rezervace na e-mailu dospele2@knihovnaberoun.cz.

Literární večery Stranou s Irenou Douskovou

V rámci Literárních večerů Stranou překladatelky Lenky Kuhar Daňhelové tentokrát přivítáme spisovatelku Irenu Douskovou, která představí svou nejnovější povídkovou knihu Konec dobrý. Beseda se uskuteční ve čtvrtek 26. května 2022 od 18:00 hodin. Vstup volný.

Fantastické plakáty

Výstava výtvarných prací žáků ZUŠ V. Talicha Beroun bude k vidění ve vestibulu knihovny po celý měsíc květen. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 4. května 2022 od 17:00 hodin

Děrovaný salon – užitková keramika

Tvořivá výstava na pobočce Sídliště tentokrát představí Ivanu Kapounovou a její výrobky z keramiky. K vidění budou po celý měsíc květen. 

Iva Stluková
Městská knihovna Beroun, oddělení propagace a regionální literatury

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Blíží se talentové zkoušky na ZUŠ Václava Talicha v Berouně

Talentové zkoušky v berounské Základní umělecké škole Václava Talicha se konají v týdnu od 30. května do 3. června. Na vybraný den a hodinu...

Na Berounsku se hledá komparz pro nový seriál režiséra Karla Janáka

Okolo Berouna, konkrétně v Hudlicích, Otročiněvsi, Broumech, Novém Jáchymově, Točníku a Roztokách, se bude natáčet nový seriál pro TV Prima. Režisér je...

Irena Bucharová: „Tentokrát obrazy, fakt ne fotky…“

Irena Bucharová sice pochází z Prahy, ale od 1985 žije a tvoří v Berouně. Už dříve se rozloučila se svou profesí geoložky...

První ročník berounského FantastiConu byl „velkej sukces“

V sobotu 21. května proběhl v berounské knihovně 1. ročník FantastiConu, setkání příznivců fantastiky. Pozvání přijala královna české sci-fi Vilma Kadlečková...

Druhý termín dvacátých „Jarních hrnčířských a řemeslných trhů“ se blíží

Dne 11. a 12. června se berounské Husovo náměstí opět zaplní davem lidí na druhou část Hrnčířských trhů. Díky coronaviru a jeho...

Rozběhla se dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před berounskou Hvězdou

Před obchodním domem Hvězda na berounské třídě Míru začala realizace dlouho plánovaného projektu. Berouňáci se v průběhu následujícího roku dočkají nového, moderního...

Výstava „Krajinou Krasu“ v Muzeu Českého krasu se prodlužuje do 28. srpna

Výstava obrazů Krajinou Krasu, která aktuálně probíhá v berounském Muzeu Českého krasu, se bude prodlužovat. Až do 28. srpna budou moci návštěvníci...

Padesát slev, to nabízí „Návštěvnická karta Berounska“

Návštěvnická karta Berounska má zlepšit zážitek jak návštěvníkům, tak místním. Celkem padesát slev, které obsahuje jedna malá knížečka, je atraktivních.
X