facebook hledat
KONTAKTY
ČESKÝ REGION s. r. o.
Lidická 669
266 01 Beroun

Kontaktní osoba:
Kameel Machart
Tel.: +420 311 600 456
E-mail: info@ceskyregion.cz
berounalie

Berounské pověsti historky klípky

Netradiční výtvarně pojatá publikace, která formou autorského komiksu vypráví příběhy z letopisů, kronik i dobových soudniček královského města Beroun... sipka
Cena:
99 Kč
AKTUALITY 
aktualni clanek
Dny Evropského dědictví

Školní děti u paní starostky

~Školní družina si připomíná Dny Evropského dědictví

Vždy o druhém zářijovém víkendu se konají tradiční Dny Evropského dědictví. K této akci se vždy připojuje i naše město, a součástí jsou i Hrnčířské trhy nejen na Husově náměstí, ale i v přilehlých uličkách. V letošním roce to bude již po třiadvacáté. Lidé se seznamují s historickými památkami, kdy se otevírají i prostory, které jindy jsou uzavřené.

I děti naší školní družiny si akci připomínají a každým rokem předem poznávají naše berounské historické památky. Procházíme dnes Husovo náměstí, obdivujeme štítové domy a připomínáme základní informace. Vždyť k mnoha těmto místům se vztahují různé pověsti. Připomínáme si události, které se zde odehrály. Pozastavujeme se před Jenštejnským domem, sledujeme i nebezpečí povodně, která Beroun postihla. Na domě se nachází značení, kam sahala voda při největší povodni v roce 1875, ale i velké povodni v roce 2002. V Jenštejnském domě se nachází Muzeum Českého krasu a k němu ve dvoře byl vybudován Geopark Joachima Barranda. Dozvídáme se, že právě v těchto dnech se u nás v Berouně koná Mezinárodní geologický kongres. Cílem procházky všech oddělení školní družiny byl vestibul berounské radnice, kde sídlí skřítek Klepáček a dohlíží nad tím, aby vše bylo v pořádku. Přicházíme k starobylé radnici, když na nás kromě Klepáčka již čeká i paní starostka Soňa Chalupová. Velice si vážíme toho, že si na nás udělala čas a mimo rámec oficiálních Dnů EHD nás provedla radnicí a ukázala mnoho zajímavostí. Prohlídka začala v přízemí, poté jsme postoupili do 1. patra. Zde se nachází zasedací místnost pro radu města a vedle i samotná kancelář paní starostky. Dozvídáme se, co je to vlastně rada města, kterou tvoří radní a co je jejich povinností. Místnost je zařízena ve starobylém stylu. Můžeme nahlédnout a projít i samotnou pracovnu paní starostky. Pak pokračujeme dál a dostáváme se po červeném koberci až do obřadní síně. Cestou prohlídky obdivujeme krásné malby našich známých výtvarníků, jako je pan Karel Souček, ale i výtvarník Goldman a další.  Krásně upravená místnost slouží k svatebním obřadům, ale i k vítání občánků. V této síni se odehrávají slavnostní setkání při různých příležitostech. Všichni obdivujeme krásně zdobený strop, jenž tvoří několik trilobitů. Vždyť Beroun je též součástí Barrandienu. Po prohlídce se loučíme s paní starostkou, děkujeme ji za krásné odpoledne a na památku ještě společné foto. Velice si vážíme toho, že jsme si mohli prostory Berounské radnice prohlédnout. Přejeme si, aby naše město i nadále vzkvétalo.

Květa Hrbáčková

Autor: Květa Hrbáčková / Fotoreportáž: Květa Hrbáčková / Publikováno: 06.09.2019


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

AKTUALITY

Vernisáž: Václav Sokol

Slavnostní vernisáží byla ve čtvrtek 5. března 2020 zahájena v berounskému Muzeu Českého krasu výstava ilustrací Václava Sokola, jimiž doprovodil dílosipka

AKTUALITY

Trilobit 2020

V Praze, 17. prosince - Nejen dokumentární, ale i hraná tvorba uplynulého roku sklidila kladné body u porotců 33. ročníku audiovizuálních cen Českého sipka

AKTUALITY

Sv. Mikuláš

Připravte si na dnešek básničku nebo písničku, ať vás to nezaskočí. sipka

AKTUALITY

Salón ber.výtvarníků 2019

(Na stránce se pracuje) sipka

AKTUALITY

30. výročí svobody

Po celé naší republice se vzpomínalo a oslavovalo 30. výročí 17. listopadu. Také v Berouně se konalo několik významných akcí, na př. výstava v sipka

AKTUALITY

Záchranná stanice zvířat

~Záchranná stanice živočichů Rokycany Tato stanice na Rokycansku působí od roku 1990 pod hlavičkou Základní organizace Českého svazu ochránců přísipka

AKTUALITY

Berounské oslavy 28. října

V odpoledních hodinách 28. října 2019 se na Husově náměstí v Berouně konala vpomínková slavnost k výročí vzniku republiky. Slavnost zahájila starostkasipka

AKTUALITY

Z letního času na zimní

27. října 2019 ve 3 hodiny posuneme ručičky hodin o hodinu zpět - tedy na 2 hodiny. sipka

© 2013 ČESKÝ REGION s. r. o. Všechna práva vyhrazena.
NEJČTENĚJŠÍ

Berounské vánoční trhy

ikonka v menu
Prodáváte vánoční zboží? Pokud máte zájem nabídnout své zboží během třítýdenních vánočních trhů na Husově náměstí, žá... sipka

Muž na (berounské) radnici

ikonka v menu
Při příležitosti slavnostního večera ke 100. výročí založení berounského kina byly 27. května uvedeny v p... sipka

Těžká pára: Ku Praze uhání vlak

ikonka v menu
V berounském studiu Machart byly v těchto dnech dokončeny dva filmové záznamy živého vystoupení stylové kapely Těžká ... sipka

Těžká pára: Lidičky, já mám rád pívo

ikonka v menu
V berounském studiu Machart byly v těchto dnech dokončeny dva filmové záznamy živého vystoupení stylové kapely Těžká ... sipka