facebook hledat
KONTAKTY
ČESKÝ REGION s. r. o.
Lidická 669
266 01 Beroun

Kontaktní osoba:
Kameel Machart
Tel.: +420 311 600 456
E-mail: info@ceskyregion.cz
berounalie

Beroun v proměnách času

V červnu 2018 otevřelo město Beroun "street" galerii Pěší zóna v Palackého ulici v rámci oslav 100. výročí založení samostatného československého stát... sipka
Cena:
212 Kč
AKTUALITY 
aktualni clanek
Expedice Nebřeziny 2018

Jak pokořit Atlantidu

Expedice Nebřeziny 2018 aneb Jak pokořit Atlantidu
Tak se nazývala celotáborová hra 1. běhu letního tábora PS Beroun – Závodí, který se uskutečnil v Nebřezinech u Plas, v termínu 30. 6. – 14. 7. 2018. Prokázali jsme velkou odvahu a čest, vydat se do končin, kde již mnoho badatelů, archeologů a hledačů pokladů, zaplatilo cenou nejvyšší, životem. Přijelo nás mnoho, jsme parta Rogra GoldSmitha, ale zbylo nás již jen takto málo. Náš vůdce se vydal do lesa, ale od té doby se už nevrátil. Musíme se mít na pozoru, je to zde Bohem zapomenutá krajina.
Těmito slovy nás na hlavním nástupu přivítala hlavní vedoucí tábora Ing. Kateřina Paličková a zároveň nám představila zdejší personál. I ten bude s námi prožívat velká dobrodružství a objevovat Atlantidu. Vydáváme se na průzkum našeho nejbližšího okolí tábora, kde bude několik zastávek. V těchto prostorech najdeme lístečky barvy modré, zelené, žluté a červené a na nich jména. Dle tohoto pravidla se rozdělíme do družin, ve kterých budeme pracovat po celou dobu. Vznikly čtyři skupiny a nyní již můžeme začít. Každá skupina má svoji barvu, obdrží i triko, které si musí vyzdobit. Naším úkolem je vytvořit znak družiny, vlajku a postavit si stožár. Skupiny si v lese vybírají svoji lokalitu, aby nezasahovaly do jiných prostor, a zde tráví většinu času a to je jejich zázemí. Během pobytu na táboře jsme se učili šifry, vždyť ne vždy je dobré sdělovat úkoly normálně. Vždyť nám jde i o utajení našich zpráv z průzkumu. Protože zde na nás může čekat mnoho nástrah a může dojít ke zranění, otázkou bylo i zopakování si poskytování první pomoci, ale především resuscitace. To jsme si pak ověřili i v praxi, kde jsme při procházce lesem objevili náhodné obyvatele, kteří byli zranění. Marná nebyla ani stavba rozcestníků, vodních mlýnů, stavba pyramidy či svého obydlí. Na Atlantidě se nachází mnoho druhů různých kovů, naším úkolem bylo kovy najít, a posbírat. Obyvatelé zde žijící nám poskytli informaci, jaký je lék na dlouhověkost. Naším úkolem bylo vytvořit mumii a ukrýt ji do určitého prostoru. Uprostřed lesa stojí pevnost, a naším úkolem je zjistit různé kódy, které ji obklopují. Nikdo se však nesmí kódu dotýkat. V průběhu hry byla zjištěna radiová vlna, kterou jsme museli najít a zjistit, co obsahuje. Zpráva byla napsána Morseovou abecedou. Za zjištění a splnění úkolu jsme obdrželi část mapy a zprávy, která se nám bude ještě určitě hodit. Podařilo se nám získat nevídaný předmět, křišťálovou lebku, pro kterou musíme vytvořit asi 50 cm vysokou svatyni a vzdát ji i patřičnou úctu. V průběhu hry jsme zachraňovali mecenáše, vyráběli nosítka, abychom je mohli přesunout. Byli zranění při výbuchu laboratoře. Zjistili jsme, že do našeho území se dostali pašeráci, jejichž úkolem je přesunout potřebné z jednoho místa do druhého. Ovšem to není jednoduché, neboť jim v tom mohou bránit i ostatní. Po skončení jsme se dověděli, že byla nalezena v této oblasti křišťálová lebka. A tak nic jiného nezbývá, než se vydat na průzkum. Vyrábíme si pochodně a přenášíme oheň. Ve večerních hodinách si musíme i opatřit mapu souhvězdí. Malujeme souhvězdí, které vidíme. K tomu nám jsou nápomocni hvězdáři z planetária v Plzni, kteří nás navštívili. Pomalu a jistě se nám expedice chýlí k závěru. My nemáme ještě vše hotové, abychom s klidným svědomím mohli říci, že jsme zvítězili. Ještě z našich poznatků, které jsme během zdejšího pobytu zjistili, tvoříme maketu Atlantidy. Další den se vydáváme na Robinsonův ostrov, kde každý správný Atlantiďan si musí umět poradit za každé situace. Čeká nás docela náročná vědomostní stezka, na které se budeme postupně dovídat další úkoly. V cíli musíme zapálit tři svíčky, na které musíme použít vždy jednu zápalku a nesmíme zapálit dvě či všechny svíčky jednou zápalkou. Poslední úkol, který plníme, je stavba Babylonské věže, neboť při stavbě se dávají všichni dohromady a pracují společně. Z historie víme, že stavba této věže rozhádala nejeden národ. Našim úkolem je postavení takovéto věže vysoké 1 metr s použitím přírodního materiálu. Na vrcholu věže musí být prostor pro postavení hrnečku s vodou, která tam vydrží 2,5 minuty. Náročná práce, ale povedlo se. Je to super. Atlantida se objevila a my ji objevili také. Mnoho dobrodružství, které jsme při plnění úkolů zažili a již tu máme výsledky celotáborové hry – 1.
místo – 4. družina, 2. místo 1. družina, 3. místo 3. družina a 4. místo 2. družina. Vypadá, že se chýlí závěr a my se vydáváme na cestu za pokladem. Tak ať se nám daří! Ano, je to tady, poklad získala 1. družina. Poslední nástup, vyhodnocení, rozdělení odměn a poslední noc ve stanu. Ráno druhý den vstáváme, uklízíme a balíme. A pak již hurá domů. Jistě se všichni těší, ale vzpomínky, které nám zůstanou v srdci na tento tábor, ty nám nikdo nevezme. Tak zase za rok.
                                                                                    Květa Hrbáčková.
 

Autor: Květa Hrbáčková / Fotoreportáž: Květa Hrbáčková / Publikováno: 20.07.2018


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

AKTUALITY

Ježíškova vnoučata

Děti naší školní družiny se zapojily do projektu Českého rozhlasu s názvem Ježíškova vnoučata. Ano, i my jsme se tímto stali Jesipka

AKTUALITY

Obnovení stromů

V rámci obnovy a údržby zeleně budou provedeny prořezávky stromů v ulici Tyršova. Současně s tím budou vykáceny staré nemocné a dřevokaznými hosipka

AKTUALITY

Čertovské odpoledne

5. 12. - odjakživa patří Svatému Mikuláši, hodným andělům a strašícím čertům. Nejinak to bylo i dnes u nás. Dopoledne ve škole,sipka

AKTUALITY

Dnes chodí Mikuláš

Dnes ve středu 5. prosince chodí Mikuláš. Tak se podle toho chovejte, ať nemáte večer v punčoše uhlí. sipka

AKTUALITY

ADVENT - 2. 12. 2018

~Na první adventní neděli 2. prosince jsme v Berouně na Husově náměstí oslavili začátek adventu. Pršelo, takže účastníci byli mokří a prostysipka

AKTUALITY

Telefonní linka Měst. policie

~Upozorňujeme občany, že z technických důvodů je dočasně mimo provoz tísňová linka Městské policie Beroun 156. Na odstranění závady, která je na stransipka

AKTUALITY

Noc andělů

~29. listopadu 2018 se v Muzeu Českého krasu v Berouně konala vernisáž výstavy obrazů Lucie Suché. Výstava dýchá pohodou a radostí, které autorka nacsipka

AKTUALITY

Vánoční dílna

Vizovické pečivo patří u dětí naší školní družiny bez pochyby k symbolům Vánoc. Dekoruje a těší domácnosti už několik stoletsipka

AKTUALITY

Elektrický proud

~Plánované odstávky dodávky elektřiny v Berouně dne 14. prosince. Odstávka od 7:30 do 15:00 Okružní 1518, parc.č. 1236/28, Odstávka od 8:00 do 15sipka

© 2013 ČESKÝ REGION s. r. o. Všechna práva vyhrazena.
NEJČTENĚJŠÍ

Berounské vánoční trhy

ikonka v menu
Prodáváte vánoční zboží? Pokud máte zájem nabídnout své zboží během třítýdenních vánočních trhů na Husově náměstí, žá... sipka

Muž na (berounské) radnici

ikonka v menu
Při příležitosti slavnostního večera ke 100. výročí založení berounského kina byly 27. května uvedeny v p... sipka

Těžká pára: Ku Praze uhání vlak

ikonka v menu
V berounském studiu Machart byly v těchto dnech dokončeny dva filmové záznamy živého vystoupení stylové kapely Těžká ... sipka

Těžká pára: Lidičky, já mám rád pívo

ikonka v menu
V berounském studiu Machart byly v těchto dnech dokončeny dva filmové záznamy živého vystoupení stylové kapely Těžká ... sipka